• Hem
  • Förtroendevalda...
sida

Förtroendevalda i kommunpolitiken

Våra förtroendevalda är alla de partikamrater som är ledamöter i olika kommunpolitiska organ, nämnder, styrelser, arbetsgrupper med mera. Ledamöter och ersättare i kommunfullmäktige är valda av lundaborna i de allmänna valen, medan ledamöter i nämnder och styrelser är utsedda av Vänsterpartiet Lunds medlemmar.

Läs mer om de förtroendevalda nedan. Kontakta oss på [email protected]

Våra representanter i kommunfullmäktige i Lund

 

Ordinarie ledamöter (6

  1. Helena Falk
  2. Mats Olsson
  3. Saima Jönsson Fahoum
  4. Jesper Sahlén
  5. Angelica Svensson
  6. Pontus Kjellström

Ersättare (3) 

  1. Nita Lorimer
  2. Lars A Ohlsson

Kommunala nämnder och styrelser

  • Kommunstyrelsen (KS): Helena Falk (ordinarie), Jesper Sahlén (ersättare)
  • Byggnadsnämnden: Ann Schlyter (ordinarie),  Helmut Moser (ersättare)
  • Tekniska nämnden: Steingrimur Jonsson (ordinarie),  Rebecca Johansson (ersättare)
  • Barn- och skolnämnden: Pontus Kjellström (ordinarie), Jonas Ringqvist (ersättare)
  • Utbildningsnämnden: Jesper Sahlén (ordinarie tillika andre vice ordförande),  Margot Bengtsson (ersättare)
  • Miljönämnden:  Lars Siljebratt (ordinarie), Olof Peterffy (ersättare)
  • Kultur- och fritidsnämnden: Göran Fries (ordinarie),  Saima Jönsson Fahoum (ersättare)
  • Socialnämnden: Saima Jönsson Fahoum (ordinarie tillika andre vice ordförande),  Linda Grenander (ersättare)
  • Vård- och omsorgsnämnden: Martin Stensson (ordinarie),  Gunilla Wahlberg (ersättare)
  • Servicenämnden: Angelica Svensson (ordinarie tillika andre vice ordförande) Lars A Ohlsson (ersättare)
  • Renhållningsstyrelsen: Sven-Inge Cederfält (ersättare)
  • Kommunrevisionen: Peter Bengtsson (ordinarie)
  • Valnämnden: Elisabeth Iregren (ordinarie), Patrik Nordqvist (ersättare)
  • Habostyrelsen: Nita Lorimer (ordinarie tillika andre vice ordförande)
  • Krisledningsnämnden: Helena Falk (ersättare)

Utskott och styrgrupper under kommunstyrelsen och kommunfullmäktige

  • Kommunstyrelsens arbetsutskott (KSAU): Helena Falk (ersättare)
  • Miljö- och hälsoutskottet: Jesper Sahlén
  • Arbetsgivarutskottet: Helena Falk (andre vice ordförande)
  • Styrgrupp för tätorterna utanför staden: Nita Lorimer
  • Kommunfullmäktiges valberedning: Jesper Sahlén (ordinarie), Lars A Ohlsson (ersättare)
  • Kommunfullmäktiges demokratiberedning: Nita Lorimer (ordinarie), Jesper Sahlén (ersättare)

Kommunala bolag

  • Lunds kommunala fastighetsbolags (LKF) styrelse:   Clas Fleming (ersättare)
  • Kraftringens styrelse: Ann Schlyter (ersättare)
  • Fastighets AB Lund Arena: Kerstin Rosendahl (ordinarie)

Kommunala råd

  • Funktionshinderrådet: Saima Jönsson Fahoum, Steingrimur Jonsson
  • Integrationsrådet: Pontus Kjellström
  • Studentrådet: Helmut Moser, Jesper Sahlén
  • Pensionärsrådet:  Helena Falk

VA-SYD

  • Styrelsen:  Lars A Ohlsson
  • Ägarnämnd Lund: Steingrimur Jonsson (ordinarie), Saima Jönsson Fahoum (ersättare), Lars Siljebratt (ersättare).

Nämndemän, Lunds tingsrätt

Inger Ridbäck, Azeb Witzell, Bodil Johansson och Bengt-Göran Paradis och Linda Grenander

Kopiera länk